Завалля
Попередня точка
Кам'янець-Подільський

Завалля відоме ще з XVI століття. Назва села пов’язана з його розташуванням біля старовинного валу. Згідно податкового реєстру 1565 року, містечко Завалля Подільського воєводства належало шляхтичу Язловецькому, і на той час вже мало церкву. Крім того на території селища розташовані карстові печери “Малишка-Киянка” та “Атлантида”, що є однією з найвражаючіших печер в Європі.

По дорозі до Завалля також розташоване селище Рихта, засноване у 1596 році. У XV ст. повз Рихту проходив Волоський шлях, яким татари пробиралися на Поділля. Селищем володіли численні магнати, зокрема і Лянцкоронські. На території селища до цього часу збереглися рештки Рихтівської фортеці, старий млин XIX століття, старовинний кам'яний арковий міст та приміщення  колишньої амбулаторії, яке раніше було панським будинком. 

Перейшовши у Заваллі Збруч, можна потрапити до села Панівці, де знаходиться єдина діюча церква святого Якова на Поділлі. Панівці відомі історії перш за все завдяки битві 20-23 жовтня 1633 року, у якій польський коронний гетьман Станіслав Конєцпольський розбив турецьку армію під керівництвом Мехмеда Абаза-паші. Також тут розташовувався Панівецький замок, збудований близько 1590 року кам'янецьким старостою Яном Потоцьким. Сьогодні можна побачити лише руїни та залишки замку.

По дорозі назад до Кам’янця-Подільського або на Хотин лежить мальовниче село Жванець, яке окрім неймовірних краєвидів з берегів і мостів через річки Дністер і Жванчик, має також залишки замку, ДОТи та історичний костел.

GPS Кординати
Відстань
26,5 км
Медична допомога
Аптека с. Слобідка Рихтівська, вул. Гагаріна
Отримати відмітку
ХСК «Атлантида», с. Завалля, +380 96 355 12 55, Андрій
Що подивитись
Де зупинитись
Де поїсти
Церква св. апостола Якова у селі Панівці

Храм був збудований у 1852-1853 роках та є пам’яткою архітектури місцевого значення. У 1961 році храм був зачинений радянською владою, а вже у 1989 році храм було знову відкрито для богослужінь у приналежності до РПЦ. У 1991 році парафію і храм повернулися до УГКЦ.

Печера Атлантида

Карстова печера, геологічна пам’ятка природи, вважається другою за красою печерою в Європі. Печера була відкрита на початку 60-их років минулого століття під час добування гіпсу в кар’єрі. Наразі в печері досліджено близько семи з половиною кілометрів підземних лабіринтів з де знаходяться біля десяти видів кристалів. Усі вони різної форми та кольору, схожі на квіти, зірки, бурульки, а деякі є унікальними, які ростуть лише в Атлантиді. Крім того, печера є домом для семи видів кажанів, які занесені до Червоної книги.

Залишки замку у Рихті

Наразі майже повністю втрачена пам’ятка у с. Рихта. Замок був побудований у 1507 році шляхтичами Лянцкоронськими, про що свідчить напис на кам'яній таблиці, знайденій під час пізнішої реставрації однієї з замкових будівель. В період 1848 — 1868 рр. Рихтецький замок був осередком літературного життя подільських поляків, адже володар Рихти пан Головинський, а потім зять його пан Подвисоцький були великими пошановувачами письменства, науки та мистецтва. Замок кілька разів руйнували та відновлювали, а наразі від замку залишились тільки башти із залишками оборонних мурів та краще збережена пізня, північна башта.

Старий млин у селі Рихта

Триповерховий закинутий млин 19 століття на річці Жванчик. У XX столітті був чи не найпотужнішим мукомельним підприємством краю, куди звозилось зерно з усіх ближніх областей і вироблялось борошно на Захід. Всередині млина були різного типу і розмірів жорна для різного помолу. Рештки різноманітних жорн для помоу і досі можна знайти на підступах до млина. 

ХСК “Атлантида”
с. Завалля, +380 96 355 12 55, Андрій, бронювання за попереднім записом
Готель “Дністер”
с. Жванець, +380 67 381 4788
ХСК “Атлантида”
+380 96 355 12 55, Андрій, бронювання за попереднім записом
Кафе “Варенична”
с. Жванець, вул. Центральна