Найбільш відомими туристичними цікавинками Вінниці зазвичай вважають вежу Артинова на Європейській площі та найбільший у Європі плавучий світломузичний фонтан. Проте Вінниця багата й іншими атракціями — наприклад, тут є багато цікавих музеїв, присвячених вінницькому трамваю, моделям транспорту, техніці та транспортним засобам минулого століття, а також виданим віниничанам — М. Пирогову та М. Коцюбинському. Енергійно розвивається екскурсійна сфера та активні види дозвілля. Вулиці середмістя вирізняються контрастним поєднанням модернових будинків початку XX століття та різножанрового стрітарту XXI століття. Крім того, неподалік сучасного центру міста зберігся старий квартал з особливою атмосферою — вінницька Єрусалимка.
- Костел св. Діви Марії Ангельської, вул. Соборна, 12 Геолокація
- Готель «Франція», вул. Соборна, 34 Геолокація
- Ресторан «Ресторація Штехенберга», вул. Миколи Оводова, 46 Геолокація
- Ресторан «Влтава», вул. Визволення, 8 Геолокація
- Проспект Коцюбинського, 53 Геолокація
- Проспект Коцюбинського, 49 Геолокація
Це фортифікаційний комплекс, що з’явився разом із появою у місті кляштору та колегіуму ордену єзуїтів до 1617 року. Тоді вінницький староста Валентій-Олександр Калиновський надав ордену свої землі. Стіни із численними бійницями та вежі оточували як єзуїтський, так і домініканський кляштор, що був побудований одразу після єзуїтського. У ХІХ ст. більшість стін і башт було розібрано, і на сьогоднішній день залишилась лише південно-західна башта із ділянкою стіни, підпертою контрфорсами. У різний час у Мурах знаходились такі установи, як казначейство, суд, в’язниця, склади, військова частина, пожежна команда та шпиталь.
Храм належить до римо-католицького згромадження Братів Менших капуцинів (гілки ордену францисканців), яке з’явилось у Вінниці у 1746 році коштом місцевого старости Людвіка Калиновського. Костел був зведений за орденською традицією у скромних формах, його доповнював корпус келій із внутрішнім двориком-клуатром. Капуцини перебували у своєму осередку до 1888 року, коли його закрила царська влада. У радянські часи в храмі містився атеїстичний лекторій, а весь комплекс було сильно перебудовано. У 1990 році вірним латинського обряду віддали костел, і сьогодні йому повернено автентичний вигляд. У храмі знаходиться старий орган, що перед тим грав у колишньому домініканському костелі; великий інтерес у пілігримів викликають і чималі розчищені капуцинські підземелля.
Найдавніша православна церква Вінниці знаходиться неподалік Замкової гори, на кручі над Південним Бугом. Її звів Антон Пустельник у 1746 році. Це яскравий приклад традиційної трибанної тризрубної української дерев’яної сакральної архітектури доби бароко. Цінності їй додає те, що в Україні таких церков, що не зазнали перебудови у ХІХ–ХХ століттях, лишилось не більше десятка. Ошатності пам’ятці додає так зване опасання — відкрита галерея, що оточує храм по периметру. Поруч стоїть чудова дзвіниця. Її перший ярус мурований і укріплений зовні контрфорсами, другий — дерев’яний. Деякі історики припускають, що ця конструкція могла мати і фортифікаційне значення.
—Між вулицею Успенського та Замковою знаходиться місце, де від останньої третини XIV ст. стояв Вінницький замок, зведений князями Коріатовичами. З описів цього укріплення середини XVI ст. ми довідуємось, що був він дерев’яним: два ряди дерев’яних стін, між якими насипали пісок і землю. Така конструкція дозволяла успішно тримати облогу, в тому числі й від ворожої артилерії. Укріплення мало п’ять веж, а на озброєнні перебувало три гармати. Все це не зупинило татар, які у 1580 році здобули та зруйнували замок, після чого тут його вже не відбудовували, а укріплення перенесли на острів Кемпа, де той стояв до кінця XVIII ст.
м. Вінниця, MegoBari (вул. Кропивницького, 1).
- 2 невеликі молоді бурячки
- 2 морквини
- 4 картоплини
- 1 цибуля
- 1 зубчик часнику
- 200 г вишні
- 200 г квасолі
- 0,5 качана молодої капусти
- сіль
- перець
- зелень
- соняшникова олія для смаження
Наливаємо в каструлю воду та доводимо до кипіння. У цей час нарізаємо соломкою буряки, половину з яких відправляємо в окріп. Потім нарізаємо моркву дрібним кубиком або соломкою і також половину моркви відправляємо у воду. Картоплю нарізаємо кубиком і кладемо в каструлю до інших овочів. Накриваємо кришкою та варимо 5-10 хвилин.
Дрібно рубаємо капусту, відправляємо в окріп. Квасолю краще відварити заздалегідь, і разом з юшкою, в якій вона варилася, тоді можна додати її до борщу.
Готуємо засмажку. Цибулю нарізаємо дрібним кубиком і відправляємо на розігріту сковороду з олією. До засмажки можна додати молоду цибулю та дрібно нарізаний часник. Далі на пательню викладаємо буряк і моркву, цукор, сіль, і вишні разом із вишневим соком. Додаємо приправи і тушкуємо ще кілька хвилин. Потім додаємо засмажку. Варимо до готовності картоплі та інших овочів. Солимо і перчимо на смак. Подається зі сметаною і чорним хлібом.
м. Вінниця, ресторан “Затишок” (вул. Валентина Отамановського, 12)
- 1 бройлерна курка (1,5 кг)
- 600 г курячого м'яса разом з додатковим курячим філе
- 500 г тушкованої цибулі
- 1 біла булочка
- 150 г молока
- 1 ст.л. манки
- 1 яйце
На 300 г фаршу:
- 100 г вершкового масла
- майонез
- сіль
- чорний перець
- запашний перець
- олія для тушкування цибулі
Для фаршу пропускаємо через м'ясорубку зняте з кісток куряче м'ясо, додавши додатково 200-300 г курячого філе, а також цибулю тушковану в стадії конфітюру, білу булочку, просочену молоком. Вводимо сирі яйця, манку, сіль, мелений чорний перець, майонез, вершкове масло. Фарш обов'язково ретельно вимішати до пишного стану. Щоб не помилитися спеціями і сіллю, з готового фаршу потрібно посмажити маленьку пробну котлетку. Дозаправити.
У просторій каструлі готуємо бульйон з цибулею, морквою, пучком зелені, заправляємо овочевою приправою, сіллю, лавровим листом, горошком чорного та запашного перцю.
Не заповнюйте шию дуже щільно – при варінні фарш розбухне і може розірвати шкіру. Для страховки «заповніть» курку в чисту марлю і повністю помістіть у бульйон. Нехай вариться на повільному вогні півтори години. Потім шийку виймаємо з бульйону, охолоджуємо та акуратно видаляємо всі нитки. Перед подачею на стіл курочку обмащуємо сметаною і запікаємо в духовці до рум'яної скоринки. Гострий «буряковий» хрін до шийок – ідеальний соус.
м. Вінниця, ресторан “Churchill Inn” (вул. 8-го Березня, 1А.)
На 1 порцію:
- 70 г молода телятина
- 40 г болгарський перець
- гострий перець чилі
- 15 г морква
- 15 г цибуля
- 15 г селера
- петрушка
Для тіста:
- 500 г борошна
- 4 яйця
- 20 г кропу
- можна додати дрібку карі
- 15 г кропу
Для начинки порубати телятину на шматочки та змішати з болгарським перцем та гострим перцем чилі. Далі замісити тісто, та сформувати з нього невеличкі вареники, начинити їх. Окремо зварити курячий бульйон з овочами. Перед подачею додати в бульйон підсмажену на маслі моркву, цибулю та селеру. В окремій воді варити вареники протягом 4-5 хв, змішати їх з бульйоном та додати овочі та багато петрушки.