Найбільший поштовх до розвитку міста дала королева Бона Сфорца — дружина польського короля Сигізмунда Старого. Вона разом із сином (майбутнім королем Сигізмундом Августом) прибула на Поділля та заснувала нове місто Бар (на честь свого рідного Барі в Італії) на протилежному боці річки Рів. Тоді ж спорудили греблю та утворили великий став, що напівколом омивав землю, де королева звеліла побудувати дерев’яний замок і заснувати місто під захистом мурів. Бона Сфорца майже одразу надала Бару Маґдебурзьке право, звільнила його мешканців на 12 років від податей і утворила Барське староство. Все це сприяло бурхливому розвитку, тож вже незабаром Бар і його замок стали вважатись другими за потужністю після Кам’янця.
- вул. Героїв Майдану, 20 Геолокація
- вул. Героїв Майдану, 7/32 Геолокація
- вул. Героїв Майдану, 11 Геолокація
- вул. Героїв Майдану, 6 Геолокація
Дерев'яну фортецю в 1538 році звела та назвала на честь рідного міста Барі польська королева Бона. У 1636 році коронний гетьман С. Конєцпольський обрав Бар своєї резиденцією та почав спорудження кам'яного замку. Автором проекту став відомий французький інженер де Боплан. Фортеця була в плані квадратною, мала чотири бастіони, які досягали майже 6 м. Барський замок в той час вважався другим за потужністю після Кам'янецького, тому його називали «ключем від Східного Поділля». На сьогоднішні від колись потужного укріплення залишилось небагато: лише фрагменти бастіонів, що можна побачити з боку річки. Проте у влади міста є план повністю відновити свою найбільш відому архітектурну перлину.
Перший костел було освячено в ім'я святого Миколая, покровителя італійського міста Барі. Пожежі двічі вщент знищували не лише дерев'яні приміщення, а й предмети церковного вжитку. У 1807 році після сумнозвісних подій Барської конфедерації та поділів Польщі з ініціативи тодішнього пріора Барського домініканського монастиря отця Емерика Шатбея розпочалося будівництво мурованого костелу. У 1811 році будівництво храму завершилось. У 1826 році єпископ Мацкевич освятив храм. Після Листопадового повстання домініканців виселили з їхнього монастиря і костел залишався парафіальним. У 1906 році храм значно розбудували й освятили на честь святої Анни — покровительки Барської парафії.
Побудований у XVIII столітті. Точна дата невідома. Припускають, що це могло статись у 1757, 1760 або 1770 роках, тому храм є однією з найстаріших будівель міста. Зведений у стилі пізнього бароко. Успенський собор завжди був головною святинею православних Бара. Донедавна в ньому зберігалась чудотворна ікона Барської Богородиці (оригінал), яку забрали з костелу св. Анни. Зараз образ перебуває у новому православному жіночому монастирі міста. Інша шанована ікона собору — образ святого Миколая Чудотворця. За переказами, його привезла до міста королева Бона Сфорца. Він знаходився у однойменній церкві, яку пізніше закрили. Успенський собор у Барі після Другої світової лишився діючим.
У середині XVIII століття з волинського Ганнополя до міста прибув отець кармеліт Марек Яндолович, який заснував тут орденський монастир. Встигли збудувати лише корпус келій у стилі бароко, а костел завадили завершити події Барської конфедерації. У царські часи кляштор скасували та передали православному монастирю, для якого у 1908 році звели надбрамну дзвіницю. Приблизно тоді ж з’явилась і Покровська церква, що не дійшла до наших днів. Після відновлення незалежності приміщення пам’ятки віддали римо-католицькому ордену сестер бенедиктинок. Це продовження католицької традиції, адже ще у 1917 році сестра Ядвіга Кулеша заснувала в колишньому покровському монастирі кляштор бенедиктинок.
c. Гайове, Оксана Бас, зелена садиба “Подільська родина” (вул. Центральна, 26, +380676848414) за попереднім замовленням.
- 1,2 кг свинячих ребер
- 1 качан квашеної капусти
- 200 г пшона
- сіль та перець за смаком
Беремо ребро, додаємо до нього спеції, обвалюємо у пшоні, загортаємо його у капусту, кладемо в казан чи глиняний горщик. На дно казана кладемо капусту також. Залити водою так, щоб вона майже закривала голубці. Додати сіль за смаком. накрити фольгою та запікати в попередньо розігрітій до 180 градусів духовці протягом двох годин. Гарно смакує з сметаною.
м. Бар, пані Наталія (тел. +380976657566) за попереднім замовленням.
1 шар. (молочний):
- 1 л домашнього молока
- 3-4 ложки крохмалю
- цукор
- ванільний цукор
2 шар:
- 1 л вишневого соку
- 3 ст. л. картопляного крохмалю
- 1/2 склянки цукру
Змішати молоко, крохмаль та цукор, довести все до кипіння. Залити в форми, остудити. Потім змішати інгредієнти для другого шару, довести до кипіння і залити на нижній шар.