Громадська організація «Асоціація друзів Шляху святого Якова в Україні», створена в жовтні у Вінниці, поширює свою діяльність на всю територію України. Публічно її представили 25 жовтня під час воркшопу з розвитку європейських культурних маршрутів. Про мету і завдання, найближчі кроки і плани Асоціації розповіли місцеві активісти Camino Podolico на чолі з Владиславом Підгайцем, який представляє одну з громад на цьому шляху – Северинівку.
Для об’єднання зусиль органів місцевого самоврядування та активістів на відкритті воркшопу «Європейські культурні маршрути: шлях до сталого розвитку української спадщини» в присутності обраного віцепрезидента Європейської федерації Шляху святого Якова в Україні Андрія Очеретного було підписано протокол про доєднання Асоціації друзів Шляху святого Якова в Україні до Меморандуму про співробітництво з метою розвитку і популяризації паломницького шляху, укладеного 1 листопада 2023 року. Після цього відбулася презентація новоствореної Асоціації.
«Головна мета нашої організації – щоб якомога більше людей дізналися про Шлях святого Якова в Україні. В нас є загальний план на 2025 рік, і ми готові до діалогу та співпраці. Саме тому ми взяли участь у цьому воркшопі – хотіли дізнатися більше про те, які проблеми є, на що потрібно звернути увагу в першу чергу, і що потрібно підсилити, щоб саме Camino Podolico став прикладом для всіх наступних шляхів, які будуть створюватись (і не лише в Україні). Ми будемо працювати над тим, щоб створити потужну команду спеціалістів та ентузіастів, які будуть рухати українські маршрути і докладати зусилля для того, щоб вони стали відомими в Європі», – сказав голова ГО «Асоціація друзів Шляху святого Якова в Україні» Владислав Підгаєць.
У діяльності громадської організації планують наступне:
- Розвиток інформаційних центрів і мережі координаторів Шляху святого Якова в Україні на місцях.
- Співпраця з європейськими асоціаціями для обміну ідеями та покращення Шляху святого Якова в Україні, залучення грантів та фондових програм для нових проектів.
- Співпраця з місцевими громадами і релігійними організаціями.
- Інтеграція громади: організація лекцій, семінарів, фестивалів, екологічних акцій із залученням місцевих мешканців для розвитку сільського зеленого туризму.
- Співпраця з бізнесом для створення інфраструктури для паломників (ночівля, харчування тощо).
- Залучення волонтерів для підтримки паломників, екоініціатив, відновлення пам'яток та організації заходів.
- Популяризація маршруту через сувенірну продукцію та залучення фахівців для посилення спроможності.
- Залучення блогерів для популяризації туризму і паломництва.
- Фінансування через членські внески, гранти, запрошення партнерів та благодійників для проведення заходів і підтримки проєктів.
«Місія нашої Асоціації – популяризація та розвиток паломницького маршруту в Україні, збереження культурної спадщини, підтримка паломників, розвиток інфраструктури і, в подальшому, міжнародна співпраця. Але на найближчий рік головними будуть дві цілі: підтримка паломників і розвиток інфраструктури. Тому що маршрут тільки запустився на повну, і є ще багато роботи на місцях у громадах. Відповідно зараз ключовим буде маркування шляху і його популяризація не тільки серед пілігримів, а й серед місцевого населення. Будемо пояснювати людям, чому їм це вигідно (наприклад, створювати місця для ночівлі, відкривати “зелені садиби”, надавати супутні послуги пілігримам). І, звісно, будемо співпрацювати з бізнесом і місцевим самоврядуванням. Асоціація повинна бути посередником, щоб допомагати розвивати Шлях і налагоджувати комунікацію», – сказав співзасновник Асоціації Олексій Бевз.
Крім цього, на гостей воркшопу чекала онлайн-презентація діяльності асоціацій друзів Шляху святого Якова в Європі: про свій багатолітній досвід та успіхи розповіли президент Європейської асоціації федерацій друзів Шляху святого Якова «Camino Europa Compostela» Хорхе Мартінес-Кава, голова Бельгійської асоціації друзів Шляху святого Якова Паскаль Душен, секретар Братства святого Якова у Хорватії Ведран Пражен та віцепрезидентка Румунської Асоціації друзів Шляху святого Якова Ґабріелла Ґреу. Усі вони висловили зацікавленість у налагодженні співпраці з Україною.
«Впродовж першого повноцінного сезону паломництва цьогоріч ми зрозуміли, що не зможемо ефективно розвивати ані Camino Podolico, ані наступні гілки, якщо у нас не буде сформована команда друзів, яка буде підтримувати цей шлях і шукати можливості його вдосконалення. Тому ми познайомили присутніх з діяльністю асоціацій друзів Шляху святого Якова, які вже існують у Європі, щоб таким чином продемонструвати, що з того, що вже напрацьовано іншими країнами, ми можемо прийняти для новоствореної Асоціації друзів Шляху святого Якова в Україні», – сказала заступниця директора департаменту маркетингу міста і туризму Вінницької міської ради Світлана Циганкова.
Зацікавлені в долученні до роботи Асоціації можуть контактувати з її Правлінням за електронною адресою camino.friends.ukraine@gmail.com . Також запрацювали і активно наповнюватимуться сторінки Асоціації друзів шляху святого Якова в Україні у Facebook та Instagram.