На вінницькому костелі встановили «сонячну мушлю» – символ паломницького Шляху святого Якова

У Вінниці на стартовій точці культурного і паломницького маршруту Camino Podolico встановили керамічну плиту у вигляді мушлі. Це відомий в усьому світі символ сертифікованого Радою Європи паломницького шляху до могили святого Якова в Іспанії, частиною якого з 2023 року є і гілка на Поділлі.  

Відсьогодні цю сонячну мушлю можна побачити у центрі міста на костелі Пресвятої Діви Марії Ангельської (вул. Соборна, 12).

Існує дуже багато версій, легенд та міфів, чому саме мушля морського гребінця стала символом апостола Якова. За однією з них, після мученицької смерті у Єрусалимі тіло апостола перевозили до Іспанії, однак корабель потрапив у шторм. Згодом хвилі винесли на берег тіло святого, вкрите мушлями гребінців, що й допомогло знайти місце його останнього спочинку. Є й більш практичні пояснення, як-от те, що мушлі гребінців у великій кількості трапляються вздовж паломницького маршруту до храму святого Якова у Сантьяго-де-Компостела. Хрестоносці Ордену Святого Якова, захисники паломників, вперше ввели його як свій власний символ. Також на цьому шляху люди могли використовувати мушлі, щоб означувати себе як паломників (для уникнення розбійницьких нападів) і щоб набирати воду з джерел і струмків (подібна посудина зі святою водою у вигляді мушлі є і при вході до вінницького костелу).

Символічним є те, що у Вінниці керамічну плиту з мушлею відлили за формою найпершої плити Каміно, яку ще восени 2019 року Вінниці подарував мер литовського міста-побратима Паневежиса  Ритіс Миколас Рачкаускас. Саме тоді, разом з колишньою депутаткою Європейського Парламенту Лаймою Андрікієнє, він і запропонував Вінниці долучитися до міжнародної мережі Шляхів святого Якова.

Менш ніж два роки потому Подільський шлях Святого Якова, який проклали з Вінниці до Кам’янця-Подільського, запустили у тестовому режимі. Ще за два роки, у липні 2023-го, Вінницю як координатора туристичного маршруту офіційно прийняли до Європейської федерації Шляху святого Якова. А вже цьогоріч пройдена сертифікація Camino Podolico як частини культурного маршруту Ради Європи. 

До кінця червня аналогічні вказівники – 10 плит із сонячними мушлями – надішлють координаторам Подільського шляху святого Якова, щоб встановити на знакових об’єктах вздовж маршруту.  Загалом ця мушля є не лише символом, а й вказівником на шляху Каміно. Візуально вона схожа на стрілку, яка підказує напрям руху до Сантьяго-де-Компостела, куди сходяться всі шляхи пілігримів. Тому, наприклад, у Вінниці вона повернута на захід.

Усі 11 плит із сонячними мушлями для шляху Camino Podolico виготовили в гончарному артпросторі «Етно Чари» на замовлення департаменту маркетингу міста та туризму Вінницької міської ради. Зробили це за грантові кошти від Ради Європи та Європейської Комісії.