Camino Podolico прийняли до Європейської федерації Шляху святого Якова

 

Вінницю як координатора туристичного маршруту «Подільський шлях святого Якова» (Camino Podolico) офіційно прийняли до Європейської федерації Шляху святого Якова. Таке рішення ухвалили на засіданні генеральної асамблеї Федерації, що відбулася 29-30 червня в іспанському місті Потес.   

 

Завдяки цьому доєднанню в Україні може з'явитися новий сертифікований культурний маршрут Ради Європи, який дозволяє популяризувати і розвивати місцеву спадщину на міжнародному рівні, налагоджувати співпрацю між громадами та з іншими країнами. 

 

Йдеться про культурно-пізнавальний та паломницький маршрут з Вінниці до Кам’янця-Подільського через Бар за моделлю Шляхів святого Якова, які проходять через усю Європу та ведуть до міста Сантьяго-де-Компостела в Іспанії, де зберігаються мощі апостола Якова. Під час тестового 2021 року його пройшло більше 150 мандрівників з різних міст України. 

 

Європейська федерація Шляху святого Якова (European Federation of Saint James Way), до якої прийняли проєкт Canino Podolico, була створена 25 травня 2011 року з метою бути єдиним представником для Інституту європейських культурних маршрутів (Люксембург) і гарантувати застосування критеріїв сертифікації Європейських культурних маршрутів. 

 

Федерація схвалена Радою Європи для підтримки спільної європейської культури. Відтоді вона працює над поширенням досвіду кожної спільноти на Шляхах святого Якова та узгодженням дій різних учасників у кожній країні-учасниці, розробляючи результативні спільні проєкти, спрямовані на залучення та розширення європейської мережі.

 

«У своїй каденції я маю намір збільшити кількість членів цієї Федерації. Ми знаходимося в слушний час, щоб наша організація переосмислила свою структуру та вимір, якщо вона справді хоче бути представником управлінь, які працюють над захистом, розвитком, поширенням і просуванням Шляху св. Якова. Користуючись нагодою, висловлюю як президент цієї Федерації нашу солідарність і підтримку українському народу в його опорі російській агресії та боротьбі за збереження власного суверенітету та самобутності», – сказав президент Федерації Ільдефонсо де ла Кампа Монтенегро.

 

Маршрут Camino Podolico на засіданні генасамблеї Європейської федерації Шляху святого Якова представив заступник вінницького міського голови Андрій Очеретний. 

 

«Входження Camino Podolico в Європейську федерацію Шляху святого Якова – це ще одна дипломатична перемога України на шляху до нашої європейської інтеграції. Для мене велика честь презентувати цей проєкт від імені вінницької громади та наших партнерів. У 2019-2020 роках, спільно з 10 громадами Подільського регіону, Вінниця змогла перейняти найкращий досвід у литовських колег з Паневежиса і Каунаса та в короткі терміни створити затребуваний і перспективний пішохідний паломницький маршрут, який може бути продовжений аж до кордону з ЄС. Попереду нас чекає процес сертифікації цього маршруту, після чого на ключових об'єктах з'явиться маркування Ради Європи та легендарна сонячна мушля – символ Шляху святого Якова. Це вкотре підтвердить, що Україна в нинішніх умовах продовжує боротися і за збереження своєї історії та культурної ідентичності. Ми будемо раді розпочати нашу співпрацю з Європейською Федерацією Шляху святого Якова з метою поширення знань, міжкультурного діалогу та спільних цінностей», – зазначив Андрій Очеретний.

 

Станом на сьогодні Camino Podolico – це понад 250 кілометрів маршруту багатими на спадщину населеними пунктами Поділля. Для зручності мандрівників існує сайт, двомовний путівник, детальна мапа маршруту з максимальною кількістю цікавих об’єктів, стенди і вказівники на шляху, паспорт пілігрима і сертифікати проходження. 

 

«Унікальність Подільського шляху святого Якова полягає в тому, що в Україні формат пішохідного культурно-пізнавального туризму ще не був системно впроваджений, і досвід Camino Podolico уже став цінним для різних регіонів країни. Ще до воєнної агресії ми провели перемовини з представниками західних регіонів України щодо продовження маршруту і з’єднання його з кордоном Європейського Союзу. Це відкриває нові можливості для міжнародного і транскордонного співробітництва, яке зараз є пріоритетом для повоєнної відбудови нашої країни. Також культурні маршрути дозволяють розширити аудиторію туристів (в т.ч. іноземців), які відкривають для себе різні аспекти європейської історії, і наш регіон тут може багато чим здивувати», – підкреслив директор департаменту маркетингу міста та туризму Вінницької міської ради Олександр Вешелені.

 

Попри повномасштабну війну і неможливість повноцінного функціонування маршруту Camino Podolico, проєкт залишається стратегічним пріоритетом у розвитку туристичної сфери для Вінницької, Барської і Кам'янець-Подільської громад. Наприклад, влітку цього року планується відкриття упорядкованої зони на стартовій точці маршруту біля вінницького Костелу Діви Марії Ангельської, а також залучення мандрівників до вивчення нематеріальної (зокрема, гастрономічної) спадщини вздовж маршруту.