Паломництво з України до могили апостола Якова сягає часів Київської Русі

Camino Podolico (Подільський шлях святого Якова) – це найсхідніша в Європі офіційна гілка Шляху святого Якова, що має протяжність понад 250 км: з Вінниці до Кам’янця-Подільського. Цьогоріч маршрут продовжили ще далі – до єдиного на Поділлі діючого храму святого Якова Української Греко-Католицької Церкви у селі Панівці (збудований 1853 року).

Та мало хто знає, що крім Подільського шляху в Україні є ще Львівська дорога святого Якова – ділянка Via Regia середньовічного торгового шляху, що вів з Києва через Житомир і Львів, міста Польщі, Німеччини і Франції на Піренейський півострів. Це був трансрегіональний шлях, яким безпечно користувалися не тільки торговці та війська, а й паломники, що прямували до могили святого апостола Якова в Сантьяго-де-Компостела. 

Camino Podolico і Via Regia як культурні туристичні маршрути були розроблені у наш час, однак паломництво до Західної Європи з території України сягає часів Київської Русі й тісно пов’язане з християнством. Цікавим фактом є й те, що на теренах Русі було знайдено 8 морських мушель-підвісок, які є символом Шляху святого Якова у всьому світі. Ці знахідки археологів є свідченням участі мешканців міст Русі у прощах до гробу святого апостола Якова в Іспанії. Серед них – чудово збережена мушля гребінця з княжого міста Звенигорода неподалік Львова. 

Якщо говорити про Поділля, то ключовим пунктом паломницьких маршрутів з XV століття на цих землях став Кам’янець-Подільський. У місті розташовувалися заїжджі двори, де прочани могли відпочити перед подальшою дорогою. Крім цього, цей центр забезпечував зв’язки як з Правобережною Україною, так і Центральною і Західною Європою. А у північно-східному напрямку від Кам'янця-Подільського ключовими населеними пунктами на Київщину, Лівобережну Україну і Московію були Бар та Вінниця. Також Вінниця, Бар і Кам'янець були опорними точками паломництв і торговельних шляхів (Чорний шлях, Кучмацький шлях та ін.), а також осідком католицьких орденів у XVII-XVIII століттях, частина з яких не поширювалися східніше від цих міст (єзуїти, капуцини). 

Camino Podolico (Подільський шлях Святого Якова) успадкував давню традицію християнського паломництва. Але якщо колись проща розглядалася як приватна справа людини в релігійному контексті, то нині Сamino Podolico має усі засади бути складовою сучасного культурного маршруту Camino de Santiago як символу єднання, який допомагає пілігримам знайомитися з розмаїттям сакральної спадщини та історії Європи.