Маліївці
Попередня точка
Зіньків
Наступна точка
Дунаївці

У Маліївцях найцікавіше — це резиденція Орловських і водоспад. Фундатором резиденції, однієї з найромантичніших на Поділлі, яка вже на початку ХІХ ст. викликала подив і захоплені віршовані присвяти, був Ян Онуфрій Орловський. Вже починаючи з Яна Онуфрія, Орловські до 1917 року збирали у Маліївцях численні цінності. Родина мала чималу колекцію картин польських художників, перевезену сюди з ярмолинецького палацу, спаленого 1905 року. Серед імен митців — Юзеф Брандт, Тадеуш Гайдукевич, Ян Матейко, Юліуш Коссак, Генрік Семирадський. Були у палаці і родинні портрети, а також зображення короля Станіслава Августа пензля Яна Лампі старшого, а також картина «Свята родина», яку приписували Рафаелю. Після смерті спорідненого з Орловськими біскупа Ігнатія Красицького у Маліївці перевезли його велику бібліотеку на 8 тисяч томів, в якій також було чимало листів Пап до польських королів. Оскільки спеціального приміщення для неї не знайшли, всі фоліанти знаходились мало не у всіх залах, а деякі так і залишилися лежати у скринях. Від Красицького Орловським перейшла і багата нумізматична колекція з давньогрецькими та римськими монетами. У часи короткого перебування у Маліївцях денікінців, останній власник маєтку Ксаверій Францішек Орловський перевіз більшу частину картин, монет та іншого рухомого майна до Одеси, звідки кораблем переправив до Марселя. Зараз ці скарби знаходяться частково у Франції та Аргентині у нащадків графа.

GPS Кординати
Відстань
21,1 км
Медична допомога
Малієвецька АЗПСМ вул. Музейна, 15
Отримати відмітку
Малієвецький обласний історико-культурний музей вул. Музейна 1а 093 705 84 23
Садиба Бернадіна вул. Франка 1 067 967 08 86
Що подивитись
Де зупинитись
Де поїсти
Водоспад

Поруч з одним зі ставків шелестить унікальний водоспад. Це велика скеля, яка збоку нагадує профіль обличчя людини. За рот та очі слугують дві штучні печери, розташовані одна над одною. У верхній — невелика каплиця, де раніше була келія ченців василіан. А по «носі» водоспаду тече кришталево чиста вода. Вона бере свій початок від джерела над скелею, поруч з яким є невеликий ставок із бірюзовою та завжди холодною водою. Над джерелом — статуя святого Онуфрія. Тут до комуністів знаходився монастир. Для туристів це місце є надзвичайно привабливим і складає конкуренцію палацу Орловських. 

Маліївецький палац

У палаці збереглися деякі приміщення. Найкращою є колишня Бальна зала з балконом для оркестру. Її стіни і стеля оздоблені ліпниною із зображеннями музичних інструментів і рослинних орнаментів. Сусідній будуар пані прикрашений стіною рожевого мармуру; ще в одному невеликому кабінеті вціліли темно-зелені колони. В цілому внутрішнє анфіладне планування збереглось. Палац з парадного боку має два поверхи, а оскільки він стоїть на узгір’ї, то зі сторони парку їх три. Дуже цікавою деталлю екстер’єру є постаті атлантів, що тримають на плечах балкон Бальної зали. Донедавна у палаці був дитячий санаторій, але його зачинили, натомість в палаці з’явився музей.

Хостел Малієвецького обласного історико-культурного музею
093 705 84 23
вул. Музейна 1а
з травня цілодобово
Садиба «Хата біля річки»
093 705 84 23
вул. Набережна 1
цілодобово
Садиба «Бернадіна»
067 967 08 86
вул. Франка 1
цілодобово
Медова садиба
+38 097 966 92 12 (Желавська Ірина)
Вул. Музейна, 52
Садиба «Хата біля річки»
093 705 84 23
вул. Набережна 1
Медова садиба
+38 097 966 92 12 (Желавська Ірина)
Вул. Музейна, 52